STOLETNIK MAKS HOLCMAN IZ LD VURMAT – KOZJAŠKA LOVSKA LEGENDA |
Eden najstarejših slovenskih lovcev, ki je bil vse življenje povezan z naravo in divjadjo
2.9.2024, dr.Marjan TOŠ
Pred dnevi je praznoval okroglo stoletnico bogatega in ustvarjalnega življenja Maks Holcman, član Lovske družine (LD) Vurmat iz Sv. Duha na Ostrem Vrhu že od leta 1946. Ob jubileju so ga ob njegovi bolniški postelji na domu hčerke Maksimilijane na Vurmatu obiskali in iskreno čestitali predstavniki njegove matične LD Vurmat, Lovske zveze Slovenije, Lovske zveze Maribor in pobratene LD Dobrava v Slovenskih goricah. Med krajšim obiskom mu je Franc Krivec, predsednik komisije za priznanja in odlikovanja pri LZS, podelil Red za lovske zasluge I. stopnje. Prejel je tudi čestitko območne Lovske zveze Maribor in spominsko darilo LD Vurmat.

Maks se je začel lovsko udejstvovati že leta 1939, ko je pri 15-tih letih uplenil prvega srnjaka. Z lovom je bil tesno povezan tudi zaradi svojega gozdarskega poklica. Do potankosti je poznal vse dele Kozjaka. Ni je bilo kotanje ali pečine, ki je Maks ne bi poznal in v katero ne bi stopil, ko je zalezoval gamse. Med lovci daleč naokoli je že dolga desetletja poznan kot eden najboljših “gamsarjev. Zelo rad je klical tudi srnjake v času prska in bil pravi mojster tudi te veščine. Pri 95- tih letih je še zadnjič lovil srnjaka na klic. Njegovi lovski tovariši se živo spominjajo, kako jim je Maks vešče in čarobno priklical srnjake. Še posebej rad je lovil z lovcem in selniškim župnikom Francem Pečnikom. Maks je bil vedno iskren lovskih tovariš in je zlasti mladim rad predajal izjemno bogato praktično znanje ter veščine, kakršne je obvladal le on. Zapisal se je v slovensko lovsko zgodovino kot velika legenda, poln dogodivščin in spominov, vrednih literarne obdelave. Zanj je bil lov prvinsko doživljanje narave, lovil je pravično in etično, vedno hvaležen Diani za vse poklone, katerih je bil v 85-letni lovski karieri deležen.
Maks je že dolgo srečen, ker gre bogata družinska tradicija gre iz roda v rod. Lovci so namreč tudi hčerka Maksimilijana (Maksa), zet Igor ter vnuka Andrej in Irenej. Ponosen je tudi na lovca in nečaka Ignaca in Andreja Holcmana ter njuna sinova, pranečaka Sebastjana in Gregorja. Holcmanov lovski rod ostaja zvest izvirnim vrednotam slovenske lovske organizacije in etično-moralnim načelom zelene bratovščine.
Fotografija: Predstavniki LD Vurmat, LZ Maribor in LZ Slovenije obiskali stoletnika Maksa Holcmana/Foto Marjan Toš

Fotografija: Maks Holcmana v lovski družbi pred lovom izpred let /Foto Arhiv LD










